Oblečme sa do naha

Kedysi bolo oblečenie len prostriedkom na ochranu tela pred vonkajšími vplyvmi. Dnes prostredníctvom oblečenia vyjadrujeme samých seba. Vieme však, čo skutočne nosíme oblečené?

Myslím si, že by svet vyzeral úplne inak, keby ľudia vedeli všetky detaily výroby produktov, ktoré nakupujú. Prídeme do obchodu a kúpime si už iba hotový výrobok. Nevidíme za oponu, nevieme v akých podmienkach sa produkty vyrábajú a čo všetko obsahujú. Navyše, ekonomická situácia núti ľudí pozerať sa viac na cenu ako na kvalitu.

Kedysi sa vyrábali kvalitné produkty, ktoré niečo vydržali. Dnes sa viac prihliada na kvantitu ako na kvalitu. Vyrobiť čo najviac za minimálne náklady, no a kedže sú výrobky nekvalitné, núti to spotrebiteľov nakupovať výrobky častejšie… Nemusí však vždy ísť iba o nízku kvalitu, ale ak je niečo lacné, bez rozmýšľania si kúpime nové.

 

Rýchla móda

Tiež máte pocit, že sa trendy menia tak rýchlo, že sa ani nestíhate prispôsobiť? Raz je niečo „out“ a potom je to opäť „in“. Móda sa rýchlo mení a to nás tlačí k tomu, aby sme neustále nakupovali nové a nové oblečenie. Áno, modelky a celebrity sú krásne a štýlové. Chceli by sme vyzerať ako oni. Vytvárajú v nás dojem, že tí krásni ľudia sú šťastní a my to chceme tiež. Byť šťastní a milovaní. Oblečenie sa stalo prostriedkom komunikácie našej osobnosti s okolitým svetom. Stalo sa neodlúčiteľnou súčasťou našej osobnosti.

Dnes navyše kúpite v obchodoch štýlové tričká aj za 5€ a tak neustále nakupujeme. Móda sa mení prakticky každý týždeň a my chceme ísť s dobou. Teraz v lete letí žltá, tak si kúpime niečo žlté a potom na jeseň to už bude „out“, tak si potom musíme zase kúpiť niečo nové na seba. Na každú párty si kúpime nový outfit. Nevadí, že máme toľko oblečenia, že ho nemáme kam dávať, aj tak máme potrebu kupovať si nové a nové „kúsky“. Však je to tak? Keď s plnou skriňou oblečenia povieme: ,,nemám si čo obliecť“!

Vyzlečme túto módu do naha…Čo sa pod ňou ukrýva?

Môj pohľad na oblečenie sa zmenil, keď som videla dokument „The True Cost„. Bangladéš patrí medzi najväčších výrobcov oblečenia na svete. V týchto fabrikách ľudia, prevažne ženy, šijú naše oblečenie za necelé 3 doláre na deň. V boji s konkurenciou tlačia obchody ceny výrobcov nadol. Výrobcovia nemajú na výber, inak by prišli o biznis, pretože sa vždy nájde niekto, kto by vyrobil aj za nižšiu cenu. A tak tieto ženy často pracujú v katastrofálnych podmienkach, v budovách, ktoré sa im doslova rútia na hlavu.

24. apríla roku 2013 sa takáto fabrika zrútila. Záchranári v troskách zachraňovali ľudí a hľadali ďalšie telá až do 13. mája, kedy bola záchranná akcia ukončená. Počet mŕtvych sa vyšplhal na 1134 ľudí a 2500 ľudí bolo zranených. Títo ľudia zaplatili životom za naše lacné oblečenie. A toto nebol jediný prípad.

Ďalej tento dokument rozpráva príbeh ženy, matky, ktorá tiež pracuje v takejto továrni. Za prvý mesiac zarobila 10 dolárov. Dcéru musela opustiť, odviezla ju ďaleko k jej rodičom, pretože ju nemala kam dávať a v práci to pre ňu nebolo bezpečné. Bola súčasťou únie, ktorú pracovníčky fabriky vytvorili aby žiadali lepšie pracovné podmienky. Odpoveď prišla. Zamkli tieto ženy v továrni a surovo ich dobili.

Po celom svete je takýchto pracovníkov niekoľko miliónov a väčšinu tvoria ženy, ktoré nemajú žiaden hlas a žiadnu inú možnosť obživy.

 

Takže, moja otázka znie, vieme naozaj, čo skutočne nosíme?

Premýšľajme nad tým, čo si kupujeme a nebuďme márniví. Nenakupujme bezhlavo a zbytočne. Vždy na to niekto druhý dopláca, či už ľudia alebo životné prostredie, ktoré musí unášať všetku tú váhu našej bezhlavej výroby a spotreby.

Čo môžeš urobiť?

V prvom rade, premýšľaj. Premýšľaj nad tým, ako žiješ, čo nakupuješ a koho tým podporuješ. Trh sa prispôsobuje spotrebiteľovi, tak prestaňme ignorovať to, čo v skutočnosti nakupujeme, ako sa naše produkty vyrábajú, z čoho a kto ich vyrába, v akých podmienkach a aký dopad to má na našu planétu..na náš domov!

V druhom rade sa môžeš naučiť minimalizmu. Nenakupovať zbytočne, ale len to, čo naozaj potrebuješ. Pomôžeš tým nie len životnému prostrediu, ale aj tvojej peňaženke 🙂 V jednoduchosti je proste krása a s minimalizmom sa žije oveľa ľahšie.

V treťom rade môžeš to, čo máš navyše, darovať ľuďom, ktorí nemajú to šťastie. Vytrieď svoje veci a všetko, čo už nenosíš, čo už nepotrebuješ zober do centier pre chudobných. Ver mi, že tie veci, ktoré nenosíš, ale odkladáš na „keby sa mi náhodou niekedy zišli“, ti v konečnom dôsledku len zaberajú miesto.

Alebo staré oblečenie pretvor na nové. Upcykluj.

Prestaňme byť len slepí spotrebitelia, ktorí nakupujú ako stroje bez duše. Sme zodpovední za dôsledky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *