Na začiatok len jednoduchá otázka na zamyslenie pre každého, kto chodí nakupovať: „koľko sáčkov, igelitiek a plastových obalov si odnesieš spolu s tvojím nákupom?“
Ja chodím nakupovať tak dvakrát do týždňa a aj keď nakúpim len základné potraviny, neodišla som bez plastových obalov alebo bez toho, že by som nemusela použiť sáčok. Hovorím, samozrejme, o bežnom obchode, kde nakupuje väčšina domácností. Takže som si uvedomila, že z môjho bežného nákupu je vlastne všetko v sáčku alebo v plastovom obale a to som nakúpila rožky, šalát, šunku, zemiaky, nátierku, paradajky a mäso.
Tri sáčky a štyri plastové obaly za jeden nákup. To je 6 sáčkov a 8 plastových obalov za týždeň, 24 sáčkov a 32 plastových obalov za mesiac a 288 sáčkov a 384 plastových obalov za rok len v našej domácnosti. Ak to ešte vynásobíme počtom obyvateľov, je to hromada plastového odpadu, ktorú si ani nedokážem predstaviť a čo ty?
Prečo by ťa tieto čísla mali znepokojovať?
Na rozdiel od biomateriálov, plast sa v prírode nikdy nerozloží a v životnom prostredí sa hromadí predovšetkým v oceánoch. Slnečné svetlo, morská voda a vlny rozbíjajú plasty na čoraz menšie časti. Rozloženie jednorazovej plienky alebo plastovej fľaše na také mikroskopické čiastočky môže trvať približne 500 rokov.
Niektoré časti vyplaví na pobrežie, kde sa miešajú s pieskom, dokonca aj v najvzdialenejších častiach sveta. Ostatné časti sa stávajú súčasťou potravinového reťazca. Prostredníctvom výskumu, ktorý vykonal inštitút Algalita, nezávislý inštitút pre morský výskum so sídlom v Kalifornii, sa v roku 2004 zistilo, že vzorky morskej vody obsahovali šesťkrát viac plastov než planktónu.
Plasty znečisťujú životné prostredie a spôsobujú veľké problémy vo vodných ekosystémoch po celom svete. Spôsobujú úhyn mnohých druhov živočíchov a dostávajú sa aj na náš tanier prostredníctvom potravinového reťazca.
A tak záleží len na každom z nás, akú stopu za sebou zanecháme. A tak som sa rozhodla s tým niečo robiť. V prvom rade som obmedzila používanie sáčkov. Nepoužívam sáčky, ak to nie je nutné a ak áno, upcyklujem, nosievam si už použité sáčky z domu, ktoré využívam až kým vydržia. 🙂 Nakoľko však obyčajné sáčky dlho nevydržia, siahla som v tomto prípade aj po alternatíve a začala som používať bavlnené sieťky. Igelitovú tašku som tiež nahradila bavlnenou taškou, ktorú som si skrášlila vlastnou maľbou a ďalšie dve takéto tašky som darovala aj mojim priateľkám, ktoré ich tiež používajú. 🙂
Nekupujem nepotrebné veci a snažím sa nakupovať čo najmenej produktov v plastových obaloch, ale nie je to vôbec ľahké, keďže väčšina potravín v obchodoch je balená práve v plastových obaloch. Existujú však aj rôzne alternatívy ako debničkový predaj, ktorý šikovne rozbehli napríklad lokapetit, kde si môžete objednať produkty z lokálnych fariem cez internet a privezú vám ich až priamo domov. Existuje aj eshop bezodpadu, kde si môžete tiež objednať produkty ako orechy, obilniny, strukoviny či iné pochutiny.
Taktiež je možné nakupovať domáce produkty alebo lokálne potraviny. Aj keď človek nemá vždy toľko času a musí niekedy pozerať aj na cenu, takže aj ja v tomto smere ešte trošku bojujem, ale aj pri bežnom nákupe som dokázala obmedziť spotrebu plastov viac ako o polovicu a nejaké veľké opatrenia pritom ani nebolo potrebné urobiť. Stačí, ak človek chce, ak trošku berie ohľad a pozerá sa aj do budúcnosti.
Ja preto pokračujem ďalej v mojej eko ceste a budem sa tešiť, ak ma na nej budeš sprevádzať aj ty! 🙂
S láskou k prírode,
Biba